AUTOMOBILI NA SOLARNU ENERGIJU
Činjenica je da solarna energija ne može da zameni benzin bar u skorijoj budućnosti. Ipak, ovakve prognoze, ne sprečavaju inženjere i stručnjake u automobilskoj industriji da konstantno rade na razvijanju solarnog automobila budućnosti.
Još januara 2005. godine, inženjer u BMW-u, Henrik Fisker, pokrenuo je firmu za automobile na hibridni pogon. Početak radabio je vrlo komplokovan i davao loše rezultate pa nije ni čudo da je i sam tvorac ideje govorio kako su ekološki automobili dosadni i spori.
Fosker Karma
Jedan od pomaka je saradnja tima inženjera i tehnologije koju je razvila američka vojska, čijim zajedničkim radom je nastao Fosker Karma - 2007. Godine. Svetu je predstavljen 2008. godine na Američkom sajmu automobila u Detroitu. Planovi u startu su bili da se napravi od 75 do 100 automobila za testiranja, a masovna proizvodnja počela je početkom 2011. Godine. Kapacitet proizvodnje je bio 15 hiljada vozila godišnje, a početna cena iznosila je 85 000 dolara.
Ovaj model je toliko hvaljen i često nazivan vozilom koje je „ ekološki automobil bez kompromisa“. Performanse ga svrstavaju u klasu Bugatti Veyron sportskog automobila. Reč je o četvorosedu sa motorom koji je smešten napred, ali sa zadnjim pogonom na dva elektromotora sa po 403 konjske snage. Baterije su kapaciteta od 22.6 kWh.
Sa razvojem tehnologije korišćenja energije sunca, savršenijim foto ćelijama i drugim patentima, očekuju se i bolje performanske solarnih automobila ali i njihove niže cene, kako bi bili dostupniji i manje imućnim potrošačima.
Ford
Američki proizvođač automobila Ford razvio je prototip hibridnog vozila koje preko krova sakuplja energiju Sunca, smanjuje korišćenje gasa ili benzina kao i elektrine energije.
Ovaj model pod imenom "C-MAX solari enerdži" ima solarne panele na krovu i pomoću kojih se crpi energija iz specijalnih solarnih kolektora.
Procene su da će ovo vozilo,predstavljeno na sajmu automobila u Las Vegasu, znatno uticati na smanjenje godišnje emisije gasova sa efektom staklene bašte, koju jedan automo obično ispusti.
Novi sistem ugradjen u solarni Ford , prati kretanje Sunca od istoka ka zapadu, i dobija veliku količinu energije svakodnevno, pa je tako akumulator moguće napuniti za 4 sata.
Koenigsegg Quant
Švedska kompanija razvila je model automobila pod imenom Quant a koji koristi kombinaciju različitih izvora energije - : solarne energije i pirita, materijala koji je po svojstvima sličan zlatu.
U kompaniji objašnjavaju da će Quant prelaziti oko 480 kilometara za samo 20 minuta punjenja.
Antro Solo
Mađarski proizvodja je razvio model - Antro Solo koji koristi kombinaciju solarne i gasno -električne energije. Tokom lepog vremena, solarni paneli na krovu se napajaju sadovoljno energije za kraća putovanja. Ako dan i nije baš sunčan, Antro Solo pokreće tada mali električni motor – koji pokreću 3 putnika uz pomoć pedala.
Mindset Six50
Ovaj automobil može da predje čak 100km sa samo jednim punjenjem, koje realizuje uz pomoć krovnih solarnih panela. Glavna prednost mu je cena koja je procenjena na oko 30 000 evra, što je u društvu drugih „auta na sunce“ - dosta povoljnije.
Lotus Eco Elise
Predstavljen je na British Motor Showu 2008. godine. Lotus Eco Elise ipak još uvek zavisi od fosilnih goriva, ali štednja na benzinu zasnovana je upravo tehnologijom solarnih panela koji napajaju svu elektroniku u automobilu.