Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Saveti za selidbe – plan u sedam koraka


Doneli ste odluku da se iselite iz stana u kojem živite sa drugaricom/drugom ili više njih? Želite da živite sami, ali jednostavno ne znate odakle da počnete jer vam se čini da oko toga ima previše posla. Opustite se, sve je stvar dobre organizacije i planiranja unapred, kako ne biste nijednu stavku zaboravili da rešite.


Iseljenje iz zajedničkog stana, predstavlja mnogo više od pakovanja svojih stvari i pozdravljanja. Ovo je naročito tačno ako su neki zajednički računi na vaše ime. Najlakši način da se pripremite za taj korak u životu jeste da napravite akcioni plan sa datumima kada zadaci treba da budu gotovi. Tako ćete biti sigurni da niste ništa zaboravili, a izbećiće te onu frku koja obavezno prati svako iseljenje.


Pogledajte plan iseljenja u osam koraka, pa ga prilagodite svojim potrebama i uspešno se iselite:


1. Obavestite cimera/cimere

Ovo može biti najteži zadatak od svih, posebno ako ste uživali deleći zajednički prostor sa prijateljima i ako su oni iz finansijskih razloga sada primorani takođe da se isele iz tog stana. Ali ovaj korak ne smete preskočiti. Razgovarajte sa njima i dogovorite se oko računa, oko zakupa stana i svega što ide uz to.

 Isto tako, obavestite i vlasnika stana i to najmanje mesec dana pre iseljenja.


2. Spakujte svoje stvari 

Da biste izbegli osećaj panike pred sam dan iseljenja, dobra ideja je da počnete pakovanje ranije. To se odnosi na one stvari koje ne koristite toliko često, garderobu koju ne nosite više, i sve vaše sitnice. U idealnom slučaju, dan pre iseljenja bilo bi dobro da ste potpuno spakovani, a da je vaš nameštaj pripremljen za transport. Uzmite kutije od prijatelja, rođaka, sa radnog mesta ili pitajte neke kompanije, sigurno će vam izaći u susret.


3. Organizujte dan selidbe

Taj dan će biti izuzetno stresan i naporan, ali da biste barem malo ublažili tu napetost, dobro bi bilo da organizujete taj dan u potpunosti. Moraćete da iznajmite kombi za prenos stvari, da se dogovorite kome ćete ostaviti ključeve, kada ćete ući u novi stan. Nemojte zaboraviti da prilikom predaje ključeva potpišete na ugovoru da ste vratili ključeve, bilo nekom od cimera, bilo vlasniku stana, kako biste se osigurali ako u budućnosti dođe do bilo kakvih problema.


4. Obavestite porodicu i prijatelje

Kontaktirajte svoju porodicu i prijatelje ranije, i recite im tačan datum selidbe kako bi oni mogli da vam pomognu tog dana. Ukoliko izostavite ovu stavku, verujte da ćete tih dana biti u blagom haosu, te možda nećete stići da im se javite nekoliko dana, a oni se mogu zabrinuti, naročito ako nemaju pojma šta se dešava u vašem životu.


5. Preusmeravanje pošte

Vaša lokalna pošta može organizovati da sva buduća pisma i računi stižu na novu adresu. Taj proces traje nekoliko dana, ali podjednako je važan kao i svi prethodni.


6. Promenite lične podatke

Pre iseljenja obavite sve što je potrebno, a tiče se vaših ličnih podataka, članarina, pretplata, računa. Napravite listu svega što je potrebno da se menja, pa onda sve zajedno završite. 


7. Ugovor, depozit

Ako vaši cimeri ostaju i dalju u stanu, a u ugovoru o zakupu, pored ostalih, stoji i vaše ime, tražite da promene ugovor sa zakupcem, da se vaše ime izbriše. Ukoliko imate još nekih nedoumica, najbolje bi bilo da se posavetujete sa nekim stručnim, kako biste izbegli moguće nesugllasice sa cimerima ili zakupcem.

Pratite ovaj plan ili napravite svoj i videćete da proces iseljenja i nije toliko komplikovan.