Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!


Saobraćajni zakoni u Evropskoj Uniji


Ukoliko krećete na put u države Evropske Unije, pa makar i samo do komšiluka – u Hrvatsku, Mađarsku, Sloveniju, ili neke druge susedne države, dobro se pripremite za neprijatnosti koje će sigurno uslediti u vidu kazni, ako se kao vozač ne ponašate savesno, ako ste popili koju čašicu pre kretanja na put ili na drugi način ugrozili bezbednost u saobraćaju.

Propisane kazne za saobraćajne prekršaje u velikom broju evropskiih država su jako rigorozne, bilo da su kazne zatvora ili novčane kazne u pitanju. Biće dovoljno samo reći da je visina kazne za vožnju pod dejstvom alkohola nekim zemljama Evropslke Unije jednaka visini od deset srpskih prosečnih plata. Detaljnija svota kazne u ovom slučaju zavisi od toga gde ste učinili prekršaj (naseljeno ili nenaseljeno mesto), kolika je količina alkohola u krvi i za koliko ste prekoračili dozvoljenu brzinu vožnje.

Posebno su rigorozni prema profesionalnim šoferima, od njih se zahteva da budu adekvatno informisani o saobraćajnim propisima i prekršajima, kako bi putnicima vožnju učinili komfornijom i opuštenijom. Ovakav pristup se zahteva od svih kompanija koje se bave prevozom putnika, pa zato, ako krećete na put preko neke od agencija, ne bi bilo loše da se najpre raspitate o ugledu onih koji Vas na put vode.

Dajemo Vam kratak pregled nekih propisa i kazni u nekoliko evropskih država:

Hrvatska

U ovoj državi ćete za plaćanje kazne zbog učinjenog saobraćajnog prekršaja imati rok od osam dana da je i platite. Postoji mogućnost i da Vam se oduzmu pasoš i vozačka dozvola.

Italija

U Italiji su kazne za prekršaje koji se dogadjaju noću, od 22 do 7 ujutru, i za prekršaje koji se dešavaju dok vozač razgovara mobilnim telefonom, veće za čak 30 odsto.

Austrija

Kazne za prekoračenje brzine u Austriji će zavisiti isključivo od procene saobraćajne policije. U slučaju da nemate novca za plaćanje kazne na licu mesta, u obavezi ste da ostavite bilo kakav depozit a da ostatak iznosa kazne platite što pre u banci.

Slovenija

Kazne u Sloveniji su za nijansu niže u odnosu na druge države Evrope. Ako Vam se desi da niste platili dug za novanu kaznu usled saobraćajnog prekršaja, zaustaviće Vas granična kontrola pri izlasku iz države.


Detalji

Bahata vožnja u Španiji se tretira kao krivično delo. Takav vozač vrlo lako može da dobije kaznu zatvora. Za telefoniranje tokom vožnje u Austriji kaznu morate odmah platiti. Prolazak kroz crveno svetlo u Hrvatskoj nosi sa sobom najvišu moguću novčanu kaznu. Kazne za isti prekršaj drastino su niže u Rumuniji i Bugarskoj.

Vožnja pod dejstvom alkohola

Najstrožije kazne prema evropskim propisima slede za vožnju sa većim brojem promila alkohola u krvi. Najviše novčane kazne su u Austriji i Italiji, dok je za ozbiljnije prekršaje u Nemačkoj i Crnoj Gori predviđeno oduzimanje automobila.

Pripiti vozači u Velikoj Britaniji neeretko provedu i po šest meseci u zatvoru, a istu kaznu dobiće onaj ko odboje da na zahtev policije uradi alko-test.

Policija u Italiji ima mogućnost da duplira kaznu pod posebnim okolnostima. Slovenci će Vam s druge strane dati popust ako kaznu želite da platite na licu mesta.

Po pitanju dozvoljene količine alkohola, ona varira po državama i u tom smuslu su najtolerantnije Grčka i Švedska.