Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!


KOJE VAS FORMALNOSTI ČEKAJU PRI KUPOVINI AUTOMOBILA

Kada kupujete automobil,neophodno je budete upoznati makar sa osnovama odredjenih formalnosti koje Vam slede. Uglavnom su to odredjene pravne radnje.

Od svih neophodnih radnji i formalnosti koje se obavljaju kada se automobil kupuje ili prodaje, osim potpisanog ugovora, tu je i plaćanje poreza, prepisivanje punomoćja, medjusobni dogovor oko pitanja registracije, pravnog statusa automobila, ispravnosti dokumenata kao i dogovor oko toga kakav će biti način plaćanja.

Jedno od najvažnijih pitanja je kupoprodajni ugovor. Ugovor morabiti zakonskivažeći i treba da sadrži sve potrebne informacije o vozilu.

Neke blanko primere kupoprodajnih ugovora za automobile možete pronaći i na internetu. Ipak, možda je najlakše da zatražite kupoprodajni ugovor od nekog poznanika koji je sve to već obavio i da samo – prepišete! Sledi potpisivanje ugovora obe strane.

Šta posle zaključenja ugovora?

Porez – Ne zaboravite na porez. Porez na prenos apsolutnih prava je 2,5% od vrednosti vozila. Dakle, kada postignete dogovor sa prodavcem o kupoprodaji i potpišete ugovor, kupac je dužan da plati porez koji iznosi 2,5 posto od procenjene vrednosti vozila, a prema zvaničnom katalogu Auto Moto Saveza Srbije. Nakon rešenja pitanja poreza, sledi preregistracija automobila na ime kupca.

Zakona o porezu na imovinu, kaže da je obveznik poreza na prenos apsolutnih prava osoba koja vozilo prodaje, praksa kod nas je da se kupoprodajnim ugovorom, obaveza plaćanja poreza prebacuje na kupca vozila.

Nakon potpisivanja ugovora, počinje da teče rok za plaćanje poreza koji kod nas iznosi 15 dana, a uplaćuje se u poreskoj upravi opštinegde je prebivalište prodavca.

Iako je porez na promet apsolutnih prava - 2,5% od vrednosti automobila, ako prodavac polovnjaka ima status privrednog subjekta, pa je tako obavezan da plaća PDV, prodavac će u tom slučaju da obračuna porez od 20 posto.

Važno je znati da se za polovne automobile, nabavljene posle 2005 godine, pri kupoprodaji ne obračunava PDV, što zapravo nalaže i sam Zakon o porezu na dodatu vrednost. Ali ipak, bez obzira na to što ćete u takvom slučaju biti oslobodjeni obaveze plaćanja PDV-a, svakako, moraćete da platite porez na prenos prava.

Punomoćje

Punomoćje zapravo ima funkciju ovlašćenja kupca, kako bi on bio u mogućnosti da upotrebljava automobil i u zemlji i u drugim državama, zatim da trguje s njim, ili da obavlja druge pravne i fizičke poslove u vezi sa vozilom.

Znajte da će za nadležne organe, odnosno za policiju, ispravno punomoćjebiti samo ono koje ima sudsku overu.

I obavezno je takodje i da izvršite proveru i poredjenje svih podataka koji su navedeni u dokumentima prodavca i vozila. Zatim, proverite i pravni status vozila, a to se lako može učiniti na sajtu Agencije za privredne registre i obavezno – taržite da Vam se daju rezervni ključevi automobila.

Preregistracija

Inače, postoji mogućnost da ugovorne strane, dakle kupac i prodavac, postignu dogovor da će preregistraciju automobila izvršiti naknadno, dok će kupac vozila koristiti kupljeno vozilo odredjeni period i to na osnovu punomoćja,

Ali, u slučaju da ste Vi kupac, zaštitite se i potrudite se da kupoprodajni ugovor bude ispravan i validan, da kasnije ne bi bilo problema i nesigurnosti sa zakonom ako dodje do nekih sporova.