Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!


Virtuelna mapa kao realni globus

Moderna tehnologija, nudi nam mogućnost da , sebi priuštimo mnogo toga što se do samo pre nekoliko godina činilo nemogućim. Tako na primer, ako volite da putujete, a a niste imali finansijske mogućnosti za to ili dovoljno vremena, danas nam internet omogućava da proputujemo ceo svet a da pritom uopšte i ne napustimo dom.

Svaki ćošak naše planete trenutno je dostupan i to vizuelno, u digitalnom formatu, dok su nekadašnje papirne mape zamenjene preglednim digitalnim kartama koje su obogaćene raznim multimedijalnim sadržajima posebno korisnim prilikom putovanja turista.

Naravno da je nemoguće uporediti virtualni obilazak sveta sa stvarnim iskustvom obilaska i boravaka u nekoj državi ili egzotičnoj lokaciji, ali u svakom slučaju, napredak tehnologije u kartografiji nam omogućava da se dobro informišemo, da na vreme isplaniramo putovanje i maršrutu, ili da se na brz način upoznamo o detaljima i zanimljivostima odredjenog predela.

Svojom uslugom Google Earth, gigant Google je startovao epohu digitalizovanog pogleda na Zemlju, a potom su sa sličnim uslugama i sistemima i drugi počeli da izlaze na tržište – uglavnom manje poznate kompanije. Na kraju, Google Earth i dalje drži suvereno prvo mesto po popularnosti i omiljenosti kao i po broju korisnika njihovog servisa.

Google Earth – digitalni svet

Ako niste znali, prva kompanija koja je svetu ponudila posmatranje satelitskih slika planete bez plaćanja zapravo - Keyhole, ovu firmu je 2004. godine upravo kupio Google koji je godinu dana kasnije predstavio svoju uslugu svim korisnicima interneta na svetu.

Pre ovog značajnog proboja, bilo je nekoliko pokušaja virtualizacije planete, na primer pokušaj Microsoftov Virtual Globea koji se pojavio u enciklopediji Encarta. Ali bez obzira na konkurenciju, Google stalno ulaže u inovacije i konstantno radi na proširenju i bogaćenju svojih servisa i usluga.

Šta nudi Google?

Uz Google Earth možete da krenete na krstarenje iznad Zemlje, ili da uz pomoć novih izdanja, gledate svet koji živi ispod vodenih površina planete.

Zavirivanje pod površinu okeana, omogućiće Vama da uživate u čudesnim reljefima morskog dna, gde god je to je to moguće i to sa mnogo dodatnih podataka.

Površine na kopnu, posebno one koje su naseljene, imaju prikaze sa kompletnim i vrlo detaljim fotografijama iz vazduha ili sa satelita.

Logično je da su detaljima bogatije lokacije koje su urbane i koje su smeštene u Japanu i ostalim razvijenijim društvima bogatog Zapada.

Google revnosno dodaje nove sadržaje na svom Earth servisu, što stalno zahteva nove fotografije i informacije usled čestih promena u modernom svetu.

Interesantno je da najaktuelnija verzija ima opciju pregleda starijih fotografije koje je Google sačuvao u svojoj bazi, pa tako ovakav pogled u istoriju može da osigura posebnu avanturu i retro doživljaj.

Verzija Google Earth 5.0 uključuje i Google Ocean. Kvalitet doživljaja naravno da će biti bolji uz 3D pogled. O kakvom je kvalitetu reč jasno govori podatak da je NASA ta koja je izradila algoritam za ovu uslugu za podatke . Korišćeni su podaci i snimci koje je NASA dobila svojim radarima u svemiru.

Iz ovu opciju, u nekim gradovima ćete videti trodimenzionalni prikaz, kao što je to na primer Berlin, Pariz ili Njujork.

Kada je reč o Beogradu, 3D prikaz postoji tek za pojedine objekte. Inače, usluga 3D prikaza najviše se oslanjana podršku korisnika koji sami postavljaju podatke na samom Googlu.